Ślubna Instrukcja Obsługi

W kolejnej odsłonie Ślubnej Instrukcji Obsługi pochylimy się nad kwestiami związanymi ze wszystkim tym, co niezbędne do danego ślubu. Omówimy różnice pomiędzy typami ślubów i wskażemy Wam konkretne terminy oraz formalności, które musicie spełnić.

Przypominamy, że Ślubna Instrukcja Obsługi to autorski cykl artykułów stworzony przez Ślubną Ulicę. I pojawia się raz na kwartał na naszym blogu!


O tym, że decydując się na małżeński krok możecie zawrzeć ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy z pewnością wiecie. Ostatnio popularnością cieszą się także śluby humanistyczne. Zatem po kolei…

Ślub cywilny

Jeśli zdecydowaliście na formę ślubu cywilnego, w pierwszej kolejności udajcie się do Urzędu Stanu Cywilnego i ustalcie termin. Warto tutaj zaznaczyć, iż od jakiegoś czasu ślub tego typu może być przeprowadzony w plenerze (w miejscu przez Was wybranym) – poinformujcie o tym urzędnika.

Co dalej?

W pierwszej kolejności musicie złożyć tzw. oświadczenie o zapewnieniu braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Robicie to od razu, w dniu kiedy przychodzicie ustalić termin. Zanim udacie się na wizytę dokonajcie opłaty skarbowej za ślub (dokładnie za wydanie aktu małżeństwa), przygotujcie dowody osobiste lub paszporty i inne niezbędne dokumenty. Te mogą być wymagane jeśli przykładowo któreś z Was ma już małżeństwo za sobą bądź są inne wskazanie, z których wynika iż potrzebujecie specjalnych zezwoleń sądu (wiek 16 lat, choroba psychiczna, osoby spokrewnione ze sobą, osoby bez obywatelska polskiego).

Jeśli spełnicie wszystkie formalności – urzędnik w wybranym przez Was terminie (i miejscu! – jeśli chcecie wziąć ślub poza urzędem, jest tak możliwość, również i wtedy należy złożyć odpowiedni wniosek) udzieli Wam ślubu.

Wszelkie formalności załatwicie w czasie dwóch wizyt, a zajmie Wam to około 30 minut. Tu warto też pamiętać i przygotować się na podjęcie decyzji co do przyszłego nazwiska i nazwiska Waszych potencjalnych dzieci. Możecie zostać przy swoich nazwiskach, połączyć je lub zdecydować się na jedno – wspólne. To samo dotyczy nazwisk Waszych potencjalnych dzieci.

Warto też pamiętać, iż jeśli bierzecie ślub z obcokrajowcem lub nie mówicie po polsku – musicie zadbać o obecność tłumacza przysięgłego na swoim ślubie (wystarczy, iż tylko jedno z Was nie mówi po polsku!). Na ślub przybywacie też (zarówno Wy, jak i Wasi świadkowie) z dowodami osobistymi.

Zwykle ślub może się odbyć miesiąc po złożeniu wszelkich niezbędnych wniosków, dokumentów, opłat. Warto też nie załatwiać tych formalności z bardzo długim wyprzedzeniem, bowiem zapewnienie o braku przeciwwskazań do małżeństwa, które składacie jest ważne tylko 6 miesięcy!

Opłaty

Standardowa i obowiązkowa opłata za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł. Jeśli decydujecie się na ślub w plenerze, dodatkowo zapłacicie jeszcze 1000 zł. Jeśli ślub odbywa się poza urzędem z przyczyn niezależnych od Was (choroba, szpital, więzienie) wtedy opłata dodatkowa Was nie obowiązuje.

Warto tutaj też wspomnieć, iż formalności załatwicie w każdym Urzędzie Stanu Cywilnego. Planując jednak ślub w plenerze warto od razu udać się do urzędu właściwego dla danego miejsca.

Ślub kościelny i konkordatowy

Bywa wybierany często, bo jest piękny i uznawany za magiczny i filmowy. Pamiętajcie jednak, że po pierwsze aby wziąć ślub kościelny musicie spełnić szereg formalności, po drugie zaś sam ślub kościelny nie jest ważny prawnie – to tylko ceremonia. Dlatego bardzo często pary decydują się na inne rozwiązanie – połączenie ślubu cywilnego i kościelnego czyli ślub konkordatowy (od 1998 roku w naszym kraju istnieje taka możliwość). Zawarcie jedynie ślubu kościelnego nie ma żadnych skutków cywilnych i prawnie nie będziecie małżeństwem. Po zawarciu takiego ślubu i tak musicie zawrzeć jeszcze drugi – cywilny. Czy też często w przeszłości najpierw zawierało się cywilny, następnie kościelny. Dziś rzadko się to praktykuje, bowiem ceremonię można połączyć w ramach ślubu konkordatowego i zawrzeć jednego dnia.

Co dalej?

Tutaj formalności i wymogów, które musicie spełnić jest mnóstwo. Jeżeli chodzi o aspekt prawny – nie zmienia się zbyt wiele niż w przypadku ślubu cywilnego, też czeka Was wizyta w urzędzie i stosowne wnioski i zapewniania. Dochodzi jednak jeszcze szereg formalności i wymagań kościelnych.

Kościół

  1. Ślub tego typu zwykle zawierany jest w parafii panny młodej – ma to uwarunkowanie w tradycji. Jeśli jest inaczej (bo zdecydowaliście się na ślub poza swoimi miejscowościami) – parafia panny młodej musi wyrazić zgodę na ślub w innej – to pierwsza rzecz, którą musicie załatwić.
  2. Następnie udajecie się do kancelarii parafialnej parafii, w której odbędzie się ślub. Jeśli odbędzie się w parafii panny młodej lub pana młodego – w Waszym miejscu zamieszkania, punkt powyższy możecie pominąć. Należy to zrobić najpóźniej 3 miesiące przed ślubem. Też jednak nie wcześniej niż 6 miesięcy. Termin ślubu oczywiście warto ustalić wcześniej! W tej sprawie także musicie podejść do księdza (lub przedzwonić – zależy od parafii).
  3. Jakie dokumenty są niezbędne?

– akt chrztu

– akt bierzmowania

– czasami świadectwo ukończenia religii w szkole

– zaświadczenie o odbyciu nauk rodzinnych i spotkań w poradni rodzinnej – to często można donieść później

– zaświadczenia o odbyciu spowiedzi małżeńskiej

– potwierdzenie o zapowiedziach

– dowód osobisty

Odpis chrztu i bierzmowania otrzymacie w swoich parafiach – pamiętajcie, że dokumenty te też są ważne jedynie 3 miesiące. Dlatego okres 3 miesięcy przed ślubem warto potraktować jako czas załatwienia formalności.

  1. Po dostarczeniu dokumentów ksiądz sporządzi z Wami protokół przedślubny oraz zaplanuje zapowiedzi. Te będą wywieszone 2 tygodnie przed ślubem w parafii panny młodej i pana młodego. Musicie o tym pamiętać i zwrócić na to także uwagę.

USC

  1. Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego powinna się odbyć też od 3 miesięcy do miesiąca przed ślubem. Tak też ważne są wszelkie zaświadczenia i zapewnienia, które składacie.
  2. Potrzebujecie wszelkich dokumentów, które są niezbędne przy ślubie cywilnym:

– dowody osobiste

– skrócone akty urodzenia (nie są niezbędne, bo każdy USC jest w stanie wygenerować je samodzielnie)

– dokumenty niezbędne wymagane w szczególnych okolicznościach

Po złożeniu wymaganych dokumentów, deklaracji co do nazwisk, musicie podejść do USC jeszcze raz z dowodami osobistymi, by odebrać swoje zaświadczenia. Te wraz z innymi dokumentami składacie w parafii.

Po dokonaniu tych formalności, dostarczeniu we właściwe miejsca właściwych zaświadczeń możecie spokojnie przygotowywać się do ślubu.

Stosowne oświadczenia (prawne) podpiszecie wraz ze świadkami w czasie ceremonii kościelnej, a ksiądz ma obowiązek poinformować o fakcie małżeństwa USC. Dlatego po uroczystości nie musicie już nic załatwiać. Jedynie odebrać akt małżeństwa w jakimkolwiek USC. Sporządzenie aktu trwa zwykle dwa tygodnie.

Warto wspomnieć tutaj o obowiązku odbycia spotkań dla narzeczonych – takie spotkania organizowane są przez parafię. Warto zainteresować się trochę wcześniej, gdyż jest spore obłożenie. Czasami są to spotkania weekendowe czasami kilka razy w tygodniu. Dodatkowo musicie odbyć trzy spotkania w poradni rodzinnej – te również znajdują się przy parafiach.

Przed ślubem kościelnym i konkordatowym czeka Was też obowiązkowa spowiedź (2 razy), po której otrzymujecie zaświadczenie. Wszystkie te dokumenty musicie doręczyć do kancelarii parafialnej [rzed zawarciem ślubu.

Opłaty

– standardowa opłata za sporządzenie aktu małżeństwa, płacona w USC – 84 zł

– odpis skrócony aktu małżeństwa – 22 zł (egzemplarz dostępny w USC, w którym odbył się ślub lub właściwy dla parafii jest bezpłatny)

– opłaty kościele – zwykle „co łaska”

 

Ślub humanistyczny

To ostatnio coraz bardziej popularna forma stanowiąca alternatywę dla ceremonii kościelnych. Forma bardzo popularna w Wielkiej Brytanii i Szkocji, przyjmuje się także i u nas. Ślub tego typu to alternatywa dla tych, dla których ślub cywilny nie jest wystarczający, a przykładowo są osobami niewierzącymi bądź też chcą swojej ceremonii nadać uroczysty charakter. Tak jak i w przypadku ślubu kościelnego, nie jest to forma prawna. Decydując się nie niego, musicie także zawszeć małżeństwo w USC.

Ślub humanistyczny to ślub, który jest bardzo indywidualny, a ceremonia może przebiegać według Waszego scenariusza. To też Wy piszecie słowa przysięgi, nawiązujecie do najbardziej emocjonalnych i osobistych momentów Waszego związku. Tu nie ma nacisku na sferę religii, ani na sferę formalną.

Wasze potrzeby, pragnienia, marzenia są na pierwszym miejscu – to bardzo piękny rodzaj ślubu. Dla wymagających.

W Polsce pojawiają się powoli firmy specjalizujące się w tego rodzaju ślubów. Opłata za taką usługę to koszt zbliżony do tej, która jest wymagana w USC ( 1000 zł). Tu jednak ślubu nie udziela ani urzędnik, ani ksiądz. Na kształt i przebieg ceremonii macie pełny wpływ, tak samo na miejsce i na jego stylizację.

Warto pamiętać, iż ślub humanistyczny nie stanowi żadnej konkurencji dla ślubu kościelnego czy cywilnego. To ślub oparty na ideach humanizmu – zatem to człowiek i jego wartości są w centrum zainteresowania. Tu ceremonia bardziej skupia się na człowieku a nie na aspektach religijnych i duchowych. Ślub ten też nie wymaga spełnienia szeregu formalności jak w przypadku ceremonii kościelnej. Pamiętajcie jednak, iż nie jest formą prawną!

 

Tyle w temacie ślubów. W kolejnej odsłonie Ślubnej Instrukcji Obsługi postaramy się znów podać Wam w przystępny sposób przydatne informacje!

Zobacz kolekcje najlepszych producentów